środa, 27 grudnia 2017

Sagrada Familia - 8 ciekawostek, których nie znałeś



Sagrada Familia, niesamowite dzieło katalońskiego architekta Antonio Gaudíego to bez wątpienia najbardziej znana budowla Barcelony. Nie bez powodu nazywana jest ona wizytówką tego miasta, bowiem nawet ci, którzy Barcelony nigdy nie odwiedzili, o Sagradzie Familii na pewno kiedyś słyszeli. W końcu każde miejsce ma ten jeden punkt, który znany jest chyba wszystkim. Paryż ma Wieżę Eiffla, Nowy Jork Statuę Wolności, a Barcelona Sagradę Familię. Osoby, które miały okazję zwiedzić jej zapierające dech w piersiach wnętrze, bez zastanowienia mówią, że jest to jeden z tych budynków, który odwiedzić trzeba przynajmniej raz w życiu. Przed odwiedzinami wypadałoby jednak co nieco o owej pozycji wiedzieć. Przygotowując się do wycieczki często czytamy więc informacje na temat danego miejsca. Internet pełen jest przeróżnych wiadomości i ciekawostek związanych z tą słynną, barcelońską budowlą, dlatego pisząc o niej ciężko jest nie powtórzyć tego, co podają inne strony i zaskoczyć czymś nowym. Ja jednak podjęłam się wyzwania i przygotowałam dzisiaj kilka ciekawostek na temat Sagrady Familii, których mam nadzieję przynajmniej część z Was nie znała, a które przeczytacie z zainteresowaniem.



1. Jak zapewne wiecie, budowa Sagrady Familii ruszyła w 1882 roku, czyli dokładnie 135 lat temu. Kiedy w 1926 roku Antonio Gaudí zmarł, pozostawił jedynie jedną czwartą gotowej budowy. Miał być on świadomy tego, iż nie zdoła ukończyć dzieła swego życia, jak sam o nim mówił, dlatego w pozostawionych projektach odnaleźć można wzmianki różnych stylów architektonicznych, które miałyby ułatwić prace jego następcom. Zakończenie budowy przewiduje się na rok 2026, co łącznie daje nam 144 lata konstruowania (z przerwą podczas Wojny Domowej w Hiszpanii). Jeśli niemalże 150 lat nie wydaje się Wam wystarczająco długim okresem, pomyślcie, że budowa Sagrady Familii trwać będzie dłużej niż konstrukcja egipskich piramid.

2. Gaudí był pomysłowym oraz dobrodusznym człowiekiem. Zlecił on wybudowanie szkoły zaraz obok Sagrady Familii, do której uczęszczać miały dzieci pracownikow, którzy spędzali całe dnie i noce przy konstrukcji tej niesamowitej budowli.



3. Sagrada Familia nie jest katedrą, jak błędnie nazywa ją wielu ludzi. W zamyśle miała być ona zwykłym rzymskokatolickim kościołem, z czasem jednak dostąpiła honoru bycia katedrą. Natomiast w 2010 roku papież Benedykt XVI nadał jej miano bazyliki.

4. W planach przy bazylice stanąć ma 18 wież, czyli 10 więcej niż posiada ona obecnie. Czy wiecie, że każda z wież ma swoje znaczenie oraz zaprojektowana jest dla danej osobistości? 12 z nich symbolizuje 12 apostołów, 4 kolejne to ewangeliści, jedna zaprojektowana została dla Maryi Dziewicy, natomiast ostatnia, najwyższa dla samego Jezusa Chrystusa.



5. Antonio Gaudí po śmierci w nieszczęśliwym wypadku, w którym potrącił go tramwaj, został pochowany według wcześniejszego życzenia we wnętrzach Sagrady Familii. Jego grób podziwiać mogą odwiedzający bazylikę turyści.

6. W 1936 roku podczas Wojny Domowej w Hiszpanii do budowli wdarli się anarchiści i podłożyli ogień niszcząc tym sposobem wiele projektów, szkiców i zapisków. Nie wszystkie z nich udało się odzyskać i odtworzyć.



7. Gaudí był bez wątpienia wyjątkowym architektem. Jego wizje i dzieła są jedyne w swoim rodzaju, czemu nie można zaprzeczyć. Spektakularność swych budowli zawdzięcza kreatywności oraz wzornictwie. Większość projektów bazował na naturze nie umieszczając w nich ani jednej linii prostej. Nie inaczej było w przypadku Sagrady Familii. Sam Gaudí zamieszkał nawet na placu budowy, aby wcielać w życie swoje wciąż ewaluujące pomysły. Uważał on, że powinna ona rosnąć sama, wzbijać się w górę wraz z naturą, dlatego w trakcie budowy tak często zmieniał swe projekty. W środku znaleźć możemy na przykład kolumny uformowane na kształt drzew, które przybierają różne formy tak, jak dzieje się to w przyrodzie. Kolumn strzegą dwa żółwie – wodny oraz lądowy, które reprezentować mają Ziemię oraz Wodę.



8. Po ukończeniu budowy Sagrada Familia będzie najwyższym budynkiem religijnym w Europie mierzącym 170 metrów. Gaudí wierzył jednak, że żadna ludzka twórczość nie powinna przewyższać dzieł samego Boga, dlatego pragnął, aby Sagrada Familia nie wznosiła się ponad górę Montjuïc, która jest najwyższym punktem miasta (185m).

Zapamiętajcie dobrze wymienione ciekawostki, a przy zwiedzaniu spektakularnej Sagrady Familii może uda Wam się nawet zawstydzić samego przewodnika. Czy znacie jeszcze inne, ciekawe informacje na temat najdroższego dzieła Gaudiego? 

Jeśli wpis Ci się spodobał, udostępnij, a będzie mi bardzo miło.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz