niedziela, 23 października 2016

Tata nie tylko od święta


Przez 9 miesięcy ciąży dziecko i matka stanowią jedność. Po narodzinach zależność ta utrzymuje się jeszcze przez jakiś czas, nic więc dziwnego, że dla niemowlaka najważniejszą osobą stajesz się Ty – matka, która poprzez pokarm i ciepło daje mu poczucie bezpieczeństwa i bliskości. Jednak zarówno mama, jak i tata są niezbędni do prawidłowego rozwoju dziecka. 

                Miłość ojca różni się od miłości macierzyńskiej. Mówi się, że matki kochają bezwarunkowo, za to, że dziecko po prostu „jest”. Ojciec nabiera odrębnej roli w nieco późniejszym okresie, jednak na przebieg ich późniejszej relacji mają wpływ już pierwsze wspólnie spędzane chwile.

 W pierwszych tygodniach po narodzinach dziecka ojciec potrzebny jest przede wszystkim matce. Jego zadaniem jest wspieranie kobiety w opiece nad dzieckiem. Kiedy otrzymuje ona, bowiem jego uwagę i pomoc, oboje są w stanie dać więcej z siebie swoim dzieciom. W wielu domach wciąż można spotkać się z tradycyjnym modelem rodziny – ojciec pracuje i zarabia na utrzymanie, matka opiekuje się dziećmi i domem. Zmęczony mąż wraca do domu i narzekając na pracę układa się na sofie z gazetą w ręku. Nie zapominajmy jednak, że matka również pracuje i to na pełny etat – 24 godziny, siedem dni w tygodniu. Nie może wziąć wolnego, czy zbuntować się, dlatego jej również należy się chwila odpoczynku. Mąż wraca zmęczony z pracy i na dodatek denerwuje się, że w domu nie jest posprzątane, a przecież Ty nic takiego nie robiłaś? Trudno. Ty też jesteś zmęczona swoją pracą – całodzienną opieką nad dzieckiem, dlaczego więc Tobie nie należy się chwila dla siebie?

Wielu mężczyzn czeka aż dziecko podrośnie uważając, że ich ojcowska rola rozpoczyna się, kiedy mogą pograć z pociechą w piłkę, zabrać ją na przejażdżkę rowerową, czy na spacer z lodami. Otóż nie. Mężczyzna równie sprawnie zmieni pieluszkę, przygotuje posiłek, zabawi, czy nawet utuli w nocy do snu. Oczywiście czynność taka, jak przewijanie, wydaje się to dla niego czarną magią. Ale halo – my, jako matki, w przypadku pierwszego dziecka również niewiele na ten temat wiedziałyśmy.

Kiedy kobieta nie może liczyć na wsparcie, również psychiczne swojego partnera często dochodzi do wielu konfliktów i nieporozumień. Narastają problemy i wzajemne pretensje, co oddziałuje oczywiście na Wasze dziecko oraz rodzinę. Nie trzeba chyba tłumaczyć, jak niekorzystny wpływ na malucha ma frustracja mamy. Proś o pomoc, ucz partnera przebywania z dzieckiem, domagaj się chwili relaksu. W końcu jego rola nie może zakończyć się tylko na patrzeniu i przynoszeniu pieniędzy na pieluchy.

Prawdziwy tata, to nie tata od święta. Idealna wizja to ta, w której ojciec zaczyna budować relację już w czasie ciąży. Uczestniczy w badaniach, głaska brzuszek, mówi do niego, angażuje się w przygotowanie wyprawki, jest obecny przy porodzie, a później czynnie uczestniczy w wychowaniu dziecka. Owszem, dla kilkutygodniowego niemowlaka całym światem jest mama, jednak nikt nie zastąpi mu kontaktów z ojcem. Jeśli mężczyzna chce mieć z nim udane relacje, dziecko musi czuć jego obecność i zaangażowanie już od samego początku.
4 komentarze:

 1. A jak jest z tobą? :))
  Z tego co się orientuję blog jest o życiu w Barcelonie. Czy mężczyźni tam się różnią od Polskich? Co sądzisz o różnicy w wychowaniu dzieci? Niezmiernie mnie ciekawią odpowiedzi na te pytania. Być może poruszysz je w jednym z następnych postów? Było by mi bardzo miło ;)

  Pozdrawiam serdecznie!
  tysiac-zyc-czytelnika.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, poruszę na pewno te tematy w przyszłości, opowiem o różnicach i ciekawostkach :) Blog oprócz życia w Barcelonie opowiada również po prostu o byciu mamą, w ogólnym tego słowa znaczeniu. Dzielę się swoimi przemyśleniami, doświadczeniami, udzielam ewentualnych rad. :)

   Usuń
 2. Jaki śluczny;)
  pozdrawiam Cię serdecznie

  OdpowiedzUsuń