niedziela, 16 października 2016

6 prawd na temat pierwszego roku macierzyństwa
Macierzyństwo, a zwłaszcza jego pierwsze lata, to piękny okres w życiu kobiety, zarazem jednak bardzo trudny i wyczerpujący. Z pewnością każda z kobiet będąc jeszcze w ciąży czyta poradniki, przegląda Internet, analizuje artykuły. Sama również to robiłam. W wielu z książek obok tego, jak karmić, jak przewijać, jak ubierać i usypiać, powinny znaleźć się informacje o tym, że macierzyństwo nie zawsze jest kolorowe oraz z czym przyjdzie nam nieraz walczyć. 


                Wypisałam 6 moim zdaniem trafnych prawd na temat pierwszych miesięcy bycia matką.

1. Każdy dzień będzie inny. Każdego dnia Ty i Twoje dziecko będziecie się na nowo odkrywać i poznawać. Przed Tobą wiele pięknych chwil, ale również wiele i tych trudniejszych. Pojawią się dobre decyzje, jak i te gorsze. Na pewno nie raz osądzisz się za to, że zrobiłaś coś źle, ale nie martw się, każda z nas to przechodzi.  
 
    2.  Twoje dziecko nie jest takie, jak inne dzieci. Twoje dziecko jest jedyne w swoim rodzaju, a Ty i Twój partner jesteście jedynymi ekspertami w jego wychowaniu. Możliwe, że Twoje dziecko nie będzie zachowywać się tak, jak podają książki, nie będzie lubiło tego, co podają poradniki i nie będzie robiło tego, co zakłada się, że powinno. Najlepsze, co możesz w tym momencie zrobić, to odstawić literaturę i zacząć przyglądać się i poznawać swoje maleństwo, a z czasem zauważysz, że to wszystko, co jeszcze niedawno wydawało się tak obce, teraz przychodzi bardzo naturalnie.

3. Wszyscy wokół będą chcieli doradzać i dyrygować. Nagle okazuje się, że wszyscy wiedzą lepiej od Ciebie, co jest najlepsze dla Twojego dziecka. Naucz się przyjmować takie rady z dystansem, ponieważ żadna matka nie jest ich w stanie całkowicie uniknąć. Twoje dziecko jest najedzone, wyspane, czyste, a nawet się uśmiecha? I wystarczy. Rady, które uważasz za pomocne, kodujesz w głowie, a resztą się w ogóle nie przejmujesz.
 
    4. Dzieci często są nieprzewidywalne i nie mają perfekcyjnie ustalonego harmonogramu dnia, stąd też Twój dzień również stanie się bardzo chaotyczny. Twój plan dnia, godziny snu, ważne daty, posiłki, punktualność – zapomnij o tym. Od teraz harmonogram dnia ustala Twój maluch. Masz, zatem dwie opcje: być wiecznie sfrustrowana, zmęczona i zła lub pogodzić się z tym i nauczyć się być elastyczną. Nie wstydź się prosić o pomoc. Zaakceptuj Twoje obecne życie – spóźnij się, przechodź cały dzień w piżamie, zignoruj naczynia w zlewie, utnij sobie drzemkę w wolnej chwili, pranie nie ucieknie. Być może ominie Cię kilka spotkań z przyjaciółmi, czy innych ważnych wydarzeń. To nic, naucz się czerpać przyjemność z tych zupełnie nieplanowanych chwil spędzanych z Twoim dzieckiem nawet, jeśli oznacza to zabawę o 5 nad ranem. 

5. W pierwszych miesiącach życia dziecka dla matki najważniejsze nie jest posiadanie najnowszego modelu wózka, czterech kompletów pościeli, kołyski, czy grającej karuzeli nad łóżeczkiem. Najważniejsze jest wsparcie najbliższych. Pomoc, kiedy będziesz padać ze zmęczenia, przygotowanie posiłku, kiedy od kilku godzin nie miałaś nic w ustach, zrozumienie, kiedy dom nie będzie błyszczał przy kolejnej wizycie gości, czy gdy zdarzy Ci się przełożyć trzeci raz spotkanie z przyjaciółką, opieka nad dzieckiem tak, abyś miała choć chwilę relaksu, ukołysanie do snu płaczącej od godziny dzidzi, kiedy Twoja frustracja sięga zenitu, zabawa z maluchem, byś mogła spędzić jeden wieczór czytając ulubioną książkę. Bliscy są również po to, aby przypomnieć Ci, że jesteś tylko człowiekiem i nie jesteś idealna. W chwili kompletnego załamania postawią Cię na nowo na nogi.
 
    6. Z dniem, w którym po raz pierwszy przekroczysz próg swojego domu z dzieckiem w ramionach i zostaniesz z nim zupełnie sama, okaże się, że nie wiesz nic. Wszystko będzie zupełnie nowe i na nic zdadzą się wszystkie poradniki, których nauczyłaś się niemalże na pamięć przez ostatnie 9 miesięcy. Ucz się na błędach. Bądź cierpliwa i otwarta. Próbuj nowych rzeczy poznając tak swoje maleństwo. Jeśli coś nie wychodzi, nie poddawaj się, jutro będzie lepiej. Staraj się być lepszą matką każdego dnia, nie znaczy to jednak, że musisz być najlepsza. Pamiętaj, dla Twojego dziecka zawsze będziesz tą naj. Życie to nie konkurs, ani zawody na najlepsze wychowanie. Korzystaj z każdej chwili ze swoim dzieckiem, ucząc się siebie nawzajem. 
1 komentarz: